ATOPOWE ZAPALENIE SKÓRY

To choroba, w której charakterystycznymi symptomami jest zaczerwieniona i swędząca skóra lub obecność guzków, z których wycieka płyn. Jak dotąd nie poznano jeszcze przyczyn, które wywołują AZS, jednak współczesna nauka rozpoznaje jego objawy i jest w stanie je skutecznie leczyć.

Najczęściej rozpoznawana jest u dzieci w wieku kilku lat, ale nawracające co jakiś czas objawy mogą utrzymywać się nawet kilkadziesiąt lat. Choroba może wchodzić w stan „uśpienia”, należy jednak pamiętać, że objawy mogą powracać.

Podczas wizyty nasi specjaliści sprawdzają, czy mogły wystąpić czynniki wpływające na pojawienie się choroby: np. obecność w rodzinie alergii, astmy czy egzemy. Szczególnie narażonymi grupami są pracownicy służby zdrowia oraz dzieci zamieszkujące w miastach.

Podczas leczenia oczyszczamy skórę, łagodzimy stan zapalny i wpływamy na układ odpornościowy. W zależności od stopnia zaawansowania schorzenia oraz wieku pacjenta dobieramy odpowiednie preparaty, w tym: kremy łagodzące, leki antyhistaminowe, a w poważniejszych przypadkach antybiotyki oraz kortykosteroidy. Objawy znikają w przeciągu kilku tygodni.